top of page
Ara

Apartman ve Sitelerde Yönetim Planı

Güncelleme tarihi: 1 Eki 2023

Apartman ve Sitelerde Yönetim Planı

Apartman ve sitelerde Yönetim Planı, malikler arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi, ortaya çıkan anlaşmazlıkların çözümü ve site yaşam kültürünün oluşturulması için hayati önem taşır. Bu nedenle yönetim planı apartman ve sitelerin anayasası olarak kabul edilir.


Yönetim Planının İşlevi


Yönetim planı, apartman ve sitelerin yönetim tarzını, kullanma maksat ve şeklini, yönetici ve denetçilerin alacakları ücretleri ve diğer hususları düzenler. Ayrıca, kat malikleri kurullarının ve hakimlerin verecekleri kararların öncelikli dayanağıdır. Yönetimden doğan anlaşmazlıklar yönetim planına göre karara bağlanır ve mahkemeye gitmesi durumunda da hakimin ilk başvuracağı belge yönetim planıdır.


Yönetim Planının Hazırlanması


Yönetim planı, kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulurken tapu idaresine verilmesi gereken zorunlu bir belgedir. Yönetim planının ilk defa hazırlanması veya değiştirilmesi için profesyonel destek gerekir. Tapuda bulunmasının amacı, gayrimenkulün el değiştirmesi sırasında yeni malikin yapının kullanım ve yönetim tarzını, diğer malikler ile bağlı olduğu sözleşmeyi görmesidir. Tapu kayıtları ilgili her kişiye açıktır ve ev almak veya kiralamak isteyen kişiler de yönetim planını incelemelidir.


Yönetim Planının Değiştirilmesi


Yönetim planı, Yasanın emredici hükümlerine aykırı olmamak kaydıyla, mahkemece iptal edilmedikçe, kat malikleri kurulu tarafından usulüne uygun olarak 4/5 oyla değiştirilebilir. Değişiklik için toplanmak, tartışmak ve oylama yapmak gerekir. Yönetim planı, apartman ve sitelerde site yaşam kültürünün oluşmasını sağlar. Bu nedenle yönetim planının hazırlanması veya değiştirilmesi için profesyonel desteğe ihtiyaç duyulur. Tapuda bulunması, gayrimenkulün el değiştirmesi sırasında yeni malikin yapının kullanım ve yönetim tarzını görmesini sağlar.


Profesyonel Destek


Yönetim planı konusunda profesyonel destek için (http://www.adaada.org) adresini ziyaret edebilirsiniz. Adaada, İstanbul'un Beşiktaş, Beyoğlu, Kağıthane, Sarıyer, Şişli, Kadıköy, Bakırköy, Eyüpsultan ve Ataşehir ilçelerinde hizmet vermektedir. Binalarınızın en iyi performansını ve güvenliğini sağlamak istiyorsanız, Adaada olarak bizimle çalışabilirsiniz. Profesyonel ekibimiz, binalarınızın en iyi durumda kalması için gerekli tüm bakım ve onarım çalışmalarını yapacaktır. Bize güvenin ve İstanbul'un bu ilçelerinde binalarınız için en iyi hizmeti alın.
15 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page