top of page
Ara

Aidatların Zamanında ve Tam Olarak Ödenmesi: Apartman ve Site Düzeninin Ana Unsuru

Güncelleme tarihi: 30 Eyl 2023

Aidatların Ödenmesi: Ev Sahibinin Sorumluluğu

Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre, apartman ve sitelerde aidatların ödenmesinden ev sahibi sorumludur. Ev sahibinin bu sorumluluğu evin tapusunu aldığı gün başlar ve tapuda devir yapılana kadar devam eder. Kiraya verilen evde bile ev sahibi aidat ödeme sorumluluğundan kurtulamaz.


Kiracıların Aidat Ödeme Sorumluluğu

Kiracı da evde oturduğu sürece aidat ödemekten ev sahibi ile birlikte sorumludur. Kiracının aidat ödeme sorumluluğu kira miktarı ile sınırlıdır ve evi boşalttıktan sonra bile yöneticiler kiracıları icraya veremez.


Apartman ve Site Yöneticilerinin Sorumluluğu

Apartman ve site yöneticileri de kiracıların aidatlarının ödenip ödenmediğini sürekli olarak takip etmelidir. Kiracı aidatları ödemiyorsa ya da ev sahibi aidatları ödemekte zorluk çekiyorsa, yöneticiler derhal ev sahibine bildirmelidir. İcra takibi yapılması gerektiğinde, ev sahibi ve kiracıya aynı zamanda icra takibi başlatılmalıdır.


Apartman ve Sitelerde Düzenin Sağlanması

Apartman ve sitelerde düzenin sağlanması, ortak yerlerin bakım ve onarımlarının aksamaması için aidatların zamanında ve tam olarak toplanması zorunludur. Ev sahiplerinin sık sık yöneticileri arayarak kiracılarının aidatlarını takip etmeleri gerekir. Aksi takdirde, birikmiş aidat borcunun yanında günlük olarak işleyen aylık %5 (yıllık %60'a varan) gecikme tazminatı ödeme durumu ile karşı karşıya kalırlar.


Aidatların zamanında ve tam olarak ödenmesi, apartman ve sitelerin düzenli ve sorunsuz bir şekilde işlemesi için hayati bir önem taşır. Ev sahiplerinin, kiracıların ve yöneticilerin bu konuda dikkatli ve sorumlu davranması gerekir.


Profesyonel Destek

Yönetim planı konusunda profesyonel destek için (http://www.adaada.org) adresini ziyaret edebilirsiniz. Adaada, İstanbul'un Beşiktaş, Beyoğlu, Kağıthane, Sarıyer, Şişli, Kadıköy, Bakırköy, Eyüpsultan ve Ataşehir ilçelerinde hizmet vermektedir. Binalarınızın en iyi performansını ve güvenliğini sağlamak istiyorsanız, Adaada olarak bizimle çalışabilirsiniz. Profesyonel ekibimiz, binalarınızın en iyi durumda kalması için gerekli tüm bakım ve onarım çalışmalarını yapacaktır. Bize güvenin ve İstanbul'un bu ilçelerinde binalarınız için en iyi hizmeti alın.6 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page