top of page
Ara

Kentsel Dönüşüm Süreci: Aşamaları ve Detaylı Bilgiler

Güncelleme tarihi: 19 Mar 2023Kentsel dönüşüm son yıllarda sıklıkla duyduğumuz ve hayatımızın bir parçası haline gelen bir kavramdır. Ancak, kentsel dönüşüm hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Kentsel dönüşümün amacı nedir ve süreci nasıl işlemektedir? Bu yazımızda, kentsel dönüşüm süreci hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.


Riskli Yapıların Yıkılıp Yeniden İnşa Edilmesi


Türkiye, deprem kuşağı üzerinde bulunmaktadır. Bu sebeple, can ve mal güvenliğimizi sağlamak adına depreme karşı önlemler almak gerekmektedir. Deprem öncesi, anı ve sonrasında yapılması gerekenler elbette önemlidir ancak en önemli noktalardan biri de ikamet ettiğimiz binalardır. Yaşı büyük, iskana uygun olmayan ya da önceki doğal afetlerde hasar gören binalar, depreme karşı daha dayanıksız olabilirler. İşte, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun tam da bu noktada devreye giriyor. Bu kanunla birlikte, ülkemizde başlayan kentsel dönüşüm süreci hala devam etmektedir ve dayanıksız binalar yerine depreme karşı daha dayanıklı binaların inşa edilmesi hedeflenmektedir.


Kentsel Dönüşüm Aşamaları


Eğer riskli bir binada oturduğunuzu düşünüyorsanız kentsel dönüşüm için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru için ilk adım mevcut binanızın proje temini için belediyeye başvurmaktır. Projeye ulaştıktan sonra, yetki verilen lisanslı kuruluşlardan birine Deprem Risk Raporu oluşturması için başvuru yapmanız gerekmektedir. Riskli Yapı Tespit Raporu oluşturulduktan ve bina riskli bulunduktan sonra raporla birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Bakanlık, Deprem Risk Raporu onay yazısını size tebliğ edecektir.


Binadaki hak sahiplerinin en az 3’te 2’si, Bina Ortak Karar Protokolünü imzalamalıdır. Ardından bu protokolü İl Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne sunmanız gerekmektedir. Bu protokolde, hangi müteahhitle ne şartlarda anlaşıldığına, paylaşım durumuna ve proje sürecinin detaylarına yer vermelisiniz. Protokolü sunmak için bir önceki adımdan sonra 60 gün süre vardır. 60 gün içerisinde protokol sunulmadığı takdirde 30 gün ek süre verilebilir.


Sunduğunuz belge sonrasında Gayrimenkul Değerleme Raporu ve hak sahiplerine verilecek kira yardımı evrakı hazırlanır. Bakanlık riskli yapıların yıkılması, inşa edilmesi ve yapı maliklerine yapılacak kira yardımı için kredi temin eder. Yetkililer tarafından yıkım ve inşa süreci için projeler hazırlanır ve ruhsatlar alınır. Yıkım ve inşa işlemleri için yüklenici ile sözleşme yapılır. Tüm bu adımların ardından binanın inşası gerçekleştirilir ve sonrasında iskanı alınır. Son olarak inşa edilen yapı, daha önce anlaşıldığı doğrultuda daire hak sahiplerine verilir.


DASK ile Evinizi Güvence Altına Alın


Kentsel dönüşümden yararlanıp yepyeni bir binaya sahip olsanız bile deprem kuşağı üzerinde yaşadığımızı unutmamak gerekiyor. Tam da bu sebeple, DASK her yıl yenilenmesi zorunlu olan sigorta ürünlerinden biridir. Zorunlu Deprem Sigortası poliçesinde belirtilen teminatlar ve limitler dahilinde evinizde oluşacak hasarları güvence altına alan DASK, depreme karşı önemli bir koruma sağlamaktadır.


Sonuç Olarak


Kentsel dönüşüm, depreme karşı önlem almak adına hayatımızın bir parçası haline gelmiş önemli bir kavramdır. Bu süreç, riskli yapıların yıkılıp deprem yönetmeliğine uygun şekilde inşa edilen yapılarla değiştirilmesini hedeflemektedir. Kentsel dönüşüm sürecinde hak sahiplerinin hakları korunmakta, yapıların inşa edilmesi deprem yönetmeliğine uygun şekilde yapılmaktadır. Ayrıca, DASK sigortası da ev sahiplerini depreme karşı koruma altına almakta ve olası hasarları karşılamaktadır.


AdaAda: Kentsel Dönüşüm Süreçlerinde Güvendiğiniz Danışmanınız


İstanbul'un Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy ve diğer büyük ilçelerinde faaliyet gösteren Adaada, kat maliklerine kentsel dönüşüm süreçlerinde hukuki, finansal ve teknik danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Alanında uzman ekibimizle birlikte, kentsel dönüşüm projelerinde yaşanan zorlukları aşmanıza yardımcı oluyor ve haklarınızın korunmasını sağlıyoruz. Müşterilerimizin memnuniyetini ön planda tutarak, süreç boyunca iletişimin açık ve şeffaf olmasını sağlıyor ve projelerin başarılı bir şekilde tamamlanmasına katkıda bulunuyoruz. AdaAda olarak, güvenilir ve etkili çözümler sunarak, kentsel dönüşüm sürecinde yanınızda yer alıyoruz.
45 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page